WYSIWYG Web Builder
Copyright C 2013 by Antonina Czepkiewicz
All Rights reserved

Telefon: +48 601 63 20 23

E-Mail: tosia210@poczta.onet.pl
Witamy na naszej stronie!
Konie TWH są rasą należącą do grupy wielochodźców (gaited). Poruszają się niezwykłymi i niepowtarzalnymi u żadnej innej rasy chodami zwanymi walk.
KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA WYGLĄDU
Konie te mają wzrost od 147-170 cm, występują we wszystkich maściach i odmianach po za maścią tarantowatą.  Mają krótką kłodę, długie suche kończyny, spadzisty zad, skośną łopatkę. Głowa prosta pociągła, uszy małe, oczy wyraziste-okrągłe o łagodnym spojrzeniu. Grzywa i ogon bardzo obfite z wyraźnym dymorfizmem płciowym (ogiery i wałachy mają bujniejsze owłosienie).
CHARAKTER
Konie te przez wiele lat selekcjonowano w kierunku dobrego, łagodnego charakteru dzięki czemu cechy te są wyraźne u praktycznie każdego konia Tennessee Walker. Są również bardzo inteligentne i ciekawskie.
CHODY
Konie TWH charakteryzują się pięcioma chodami i są to:
Stęp (walk) - jest to zwyczajny czterotaktowy chód, taki sam jak u wszystkich innych ras koni.
Flat food walk (flat walk) - jest to inny rodzaj stępa, który charakteryzuje się głębszym podstawianiem tylnych kończyn pod kłodę i wyższą akcją przednich kończyn. Kroki są stawiane w tej samej kolejności jak w zwykłym stępie. Ruch ten powoduje szybsze poruszanie się konia. Flat walk jest porównywalny z prędkością wolnego kłusa.
Running walk- to jeszcze szybsza odmiana stępa niż flat walk. W chodzi tym koń jeszcze głębiej wkracza tylnymi nogami pod kłodę i ma jeszcze wyższą akcję przednich kończyn. Poruszając się w tym chodzie konie są niezwykle rozluźnione oraz charakterystycznie poruszają głową w górę i w dół jak by potakiwały z charakterystycznym rozluźnieniem szczęki, kłapaniem wargami. Prędkość tego chodu jest porównywalna z kłusem, a u wybitnych koni nawet z galopem.
Rocking -chair-canter - to wolny galop w którym koń charakterystycznie wysoko podnosi przód przenosząc ciężar ciała na zad. W czasie tego galopu jeździec ma uczucie bujania podobnie jak w bujanym fotelu.
Galop - taki sam galop jak u wszystkich innych ras koni.
PRZEZNACZENIE
Walkery doskonale nadają się na konie rodzinne. Ich łagodny charakter i bardzo wygodne chody pozwalają na to aby jeździły na nich dzieci, osoby starsze oraz nawet takie które cierpią na schorzenia kręgosłupa wykluczające z tradycyjnej jazdy konnej. Są bardzo wszechstronne. Są świetnym końmi do konkurencji western, rajdów długodystansowych, oraz wielu innych konkurencji jeździeckich. Dobrze wyszkolony Walker do najlepszy kompan do długich rodzinnych wyjazdów w teren.

Jeśli zasialiśmy ziarenko zainteresowania końmi TWH zapraszamy na oficjalną polską stronę poświęconą tym koniom. ==>KLIK