Copyright C 2015 by Antonina Czepkiewicz   •   All Rights reserved   •   E-Mail: tosia210@poczta.onet.pl

Designed by GOEMO.de
Tennessee Walking Horse
Witamy na stronie o koniach rasy
 

Podstawy czyli jak przygotować konia na zawody/wystawę i jak będzie oceniany przez sędziów?

Tennessee Walking Horse jest prezentowany pod siodłem angielskim jak i western w odpowiednim do stylu stroju jeźdźca.Dział grupy koni zwany Flat Shod niesamowicie wzrósł poprzez stosunkowo prosty trening naturalnie odziedziczonych chodów. Dużo ludzi jest w stanie bez pomocy specjalisty trenować swoje konie.Grupa koni która należy do działu Plantation Pleasure powinna wykazywać się doskonałością i umiejęntnością prezentacji podczas wykonywania swoich chodów zwanych walk. Jakiekolwiek predyspozycje do inochodu, Rack,-u czy kłusa będą niekorzystnie oceniane przez sędziów na Mistrzostwach. Natomiast szybkość nie powinna stać ponad poprawnością i efektownością danego chodu.
Koń powinnien zachowywać się wzorowo, a jeździec swojego wierzchowca umiejętnie kontrolować podczas prezentacji na luźnych/lekkich wodzach. Nienaganne zachownaie jest pierwszorzędną rzeczą u konia Pleasure, także podczas oceny jest poważnie brane pod uwage i ostro oceniane. Nieposłuszny lub niebezpiecznie zachowujący się koń to powód dla którego sędzia może odmówić oceny oraz wyprosić parę z ringu. Tylna jak i przednia partia konia powinna być dobrze wybalansowana. Koń powinien reagować na komendę "do tylu" jak i na inne sygnały które daje mu jeździec aby wszystkie chody mogły być pokazane bez ciągnięcia i szarpania wodzami. Na ring wystawowy wjeżdza się chodem Flat Walk, po zamknieciu bramki sędzia wywołując ocenia chody Running Walk, Flat Walk i Canter. "Przytakiwanie" konia głową podczas wykonywanego Walku jest bardzo ważne, koń który nie przytakuje nie wykonuje poprawnego Walku. Chody prezentowane są przez jeźdźca w obie strony.
Angielski styl stroju jeźdźca jest z reguły warunkiem w tzw.angielskich klasach jeżeli nie są znane lub omówione wczesniej zmiany danych reguł. Duży wpływ na końcową ocenę sędziego ma strój jeźdźca, powinien on być dobrze dobrany i czysty. 

Źródło: Sis Osborne "Tennessee Walking Horses-The Basies" broszura wydana z okazji Mistrzostw Europy 2009 w tłumaczeniu z j. niemieciego D. Freiherr i A. Czepkiewicz



The world of versatility, czyli wszechstronność konia Tennessee Walker

Wszystkich konkurencji jakie są rozgrywane podczas Mistrzostw jest aż 45.
Przedstawiamy Państwu tylko niektóre z nich. Myślę, że w tej różnorodności każdy znajdzie coś dla siebie, tak aby jazda na TWH była dla niego przyjemna i łatwa. Każda z konkurencji jest podzielona na grupy wiekowe jeźdźców i/ lub koni, stopień wyszkolenia jeźdźców i /lub koni, płeć jeźdźców  i/ lub koni. Stroje oraz rzędy końskie mają określone dopuszczalne wzory zawarte w regulaminie TWHBEA. Ciekawostką jest, że jeżeli konkurencja w stylu angielskim rozgrywana jest do godziny 18 obowiązujące nakrycie głowy to melonik a na szyi krawat, natomiast po godzinie 18 obowiązuje na głowie cylinder a na szyi muszka. W USA jest to bardzo restrykcyjnie przestrzegane, w Europie natomiast są dopuszczane jeszcze niewielkie niedociągnięcia, jednak sędziowie coraz ostrzej podchodzą do tego typu rzeczy. Każdy ze strojów musi być bardzo schludny, czysty i dobrze dopasowany. Dobrze widziane jest aby strój jeźdźca i konia był ze sobą w harmonii np. dobrany odpowiednio kolorystycznie również z maścią konia. W stylu angielskim należy używać odpowiedniego siodła (z wyjątkiem skoków przez przeszkody i dresażu) które praktycznie nie ma łęków, ani poduszek kolanowych. Siodło to nazywane jest "cut back". Kiełzno to najczęściej pelhalm. Ta ostrzejsza wersja wędzidła jest używana przede wszystkim dlatego, że koń powinien być prowadzony na luźnych/lekkich wodzach. W klasach w ręku obowiązuje kantar lub prezenterka (z wyjątkiem niektórych klas np. z ogierami). Ogłowie czy prezenterka zazwyczaj ma piękny lakierowany szeroki naczółek często też taki sam nachrapnik. Naczółek i nachrapnik są zazwyczaj w kontrastowych wyrazistych kolorach dobranych z maścią konia i/lub strojem jeźdźca czy prezentującego. Dodatkowo w grzywie i grzywce odpowiednio przystrzyżonej jest wpleciony warkocz z kolorowych tasiemek w kolorach naczółka i nachrapnika. Kolory też często na światowej rangi Mistrzostwach są dobierane według flagi narodowej. Ustawienie konia w pozycji "park" jest wymagane w klasach model i halter.

Konkurencje

Klasa modelowa
Klasa modelowa jest jedyną klasą w której wygląd konia jest ważniejszy niż wszystko inne. Konie prowadzone są na ring, pozują i sędziowie wspólnie oceniają maniery i kondycję konia.
Showmanship
Showmanship jest podobną klasą do klasy modelowej, ale zamiast konia, ocenia się prezentującego. Oceniana jest aparycja, wprawa w przygotowaniu i prezentacja konia przed sędzią. Każdy prezentujący na polecenie sędziego musi wykonać zadanie które obejmuje pozycję konia, posłuszeństwo, obrót wokół własnej osi lub prowadzenie konia chodem walk, Flat walk lub Runing walk. Oceniany jest przede wszystkim prezentujący, ale zdrowie i kondycja konia jest również bardzo ważna.
Reining
Reining to dyscyplina w której koń musi się wykazać wysoką sterownością, szybkim zatrzymywaniem się, cofaniem, obrotami w miejscu, zmianą kierunku, rollback i obrotami wokół własnej osi. Na dodatek w tych wszystkich manewrach koń musi zademonstrować zmiany tempa i dokonywać zmian w trakcie wykonywania pętli. Para musi zaprezentować jeden z sześciu programów dla tej konkurencji. Dokładny opis programów jest dostępny na stronie TWHBEA. Koń i jeździec muszą być świetnymi partnerami. Jeździec musi dawać czyste i jasne sygnały które koń odbiera szybko i prawidłowo na nie reaguje. Wymagany strój jeźdźca i rząd koński w stylu western.
Western Riding
Western Riding jest klasą western w której koń musi spełniać zadania jakie wykonuje koń farmera. Zadaniem konia jest pokonywanie różnych przeszkód a jego jazda musi być przyjemna i komfortowa. Zadania do wykonania to jazda chodem walk, Runing walk i galop, zmiana nogi, zatrzymanie i cofanie. Wymagana jest wielokrotna zmiana kierunku. Najlepszy koń western riding ma równy gładki, i opanowany chód z atletyczną zdolnością do wykonywania lotnej zmiany nogi.
Pole Bending
Pole Bending jest konkurencją, gdzie trzeba naprawdę szybko jechać przeplatając pomiędzy sześcioma tyczkami. Bieg zaczyna się na linii pierwszej i zarazem ostatniej tyczki, tam też się kończy. Należy jechać przeplatając na przemian z lewej i z prawej strony tyczki robiąc nawrót na ostatniej. W tej konkurencji koń musi być wyjątkowo szybki, elastyczny i zręczny oraz dobrze zmieniać nogę w galopie w trakcie omijania tyczek. Puknięcie w tyczkę jest karane pięcioma sekundami doliczanymi do ogólnego czasu biegu, więc jeździec musi jechać uważnie aby nie dotknąć żadnej z nich. Jeździec musi też bardzo dobrze balansować w siodle aby nie wytrącić konia z równowagi i nie spaść. Jest to konkurencja w stylu western.
Barrel Racing
To konkurencja o podobnych zasadach jak Pole Bending, jednak w niej zamiast tyczek para jedzie wokół beczek wykonując wzór kończyny. Tutaj podobnie jak w Pole Bending za dotknięcie beczki doliczane jest 5 sekund do ogólnego czasu biegu. Oczywiście para z najkrótszym czasem przejazdu wygrywa. W tej konkurencji konie nie tylko muszą być szybkie i zwinne ale też dobrze reagować na sygnały jeźdźca do zawracania i zatrzymywania, ponieważ bieg kończy się właśnie zatrzymaniem. Jest to klasa w stylu western.
TWH Over Fences (skoki przez przeszkody)
TWH Over Fences to konkurencja w której konie wykazują zdolności koni myśliwskich. Przeszkody (tylko stacjonaty) symulują to co para myśliwy i jego koń może napotkać podczas polowania w terenie. Podczas tej konkurencji wymagane jest aby koń miał równy spokojny galop, ale wystarczająco dynamiczny aby z łatwością i gracją dokonać skoku. Bieg składa się z ośmiu skoków o minimalnej wysokości 2 stopy (60,96 cm) i maksymalnej 3 stopy (91,44 cm). Jest to klasa w której obowiązuje strój w stylu angielskim. W tej konkurencji również używa się tradycyjnego siodła skokowego.
Trail
W klasie Trail oceniana jest zdolność koni do manewrowania pomiędzy najróżniejszymi przeszkodami. Największy nacisk jest kładziony na to jak koń manewruje pomiędzy przeszkodami, jego maniery, posłuszeństwo i postawa wobec jeźdźca. Przeszkody które para musi pokonać to: przejazd przez mostek, przekraczanie drągów, przejście przez bramę, chód boczny (na ziemi leży drąg a koń musi przejść chodem bocznym cały drąg który jest w trakcie przejścia pod jego brzuchem), przejście z pola ograniczonego drągami w drugie pole też ograniczone drągami , przejście przez wodę, lub pole z wyznaczonym miejscem gdzie była by woda, gdyby możliwości placu na to pozwalały. Konkurencja w stylu western.
Powożenie z przeszkodami
Powożenie z przeszkodami jest podobne do klasycznego Trailu, ale zamiast jazdy w siodle koń zaprzężony jest w bryczkę w której musi manewrować pomiędzy przeszkodami. W tej konkurencji koń musi być nadzwyczajnie spokojny i musi być wyjątkowo sterowny.  Przeszkody to przejazd przez most, przejeżdżanie pomiędzy tyczkami i stożkami oraz wykonywanie innych precyzyjnych manewrów.
Plesure Driving (przyjemne powożenie)
Plesure Driving jest konkurencją w której ocenia się konia i jego pracę w bryczce. Koń powinien iść chodami Flat walk, Runing walk, zatrzymać się i cofnąć. Koń musi mieć dobre maniery i być wrażliwy na sygnały dawane przez powożącego. Powożący musi być biegły w manipulowaniu lejcami a bryczka musi być odpowiednia dla tej klasy.
Szklanka wody
Jest to chyba najbardziej lubiana i oblegana konkurencja w której może wziąć udział każdy bez względu na wiek i doświadczenie. Klasa ta demonstruje doskonałe chody oraz dobre maniery konia TWH. Konkurencja ta polega na tym, że każdy jeździec wiezie ze sobą pełną szklankę wody. Podczas przejazdu para musi pokazać chody takie jak Flat walk, Runing walk, zatrzymanie, cofanie, zmianę kierunku i niekiedy nawet galop. Zwycięzcą jest ten, kto na linii mety ma najwięcej wody w szklance. Jest to klasa bardziej dla zabawy niż ostrej rywalizacji, chociaż emocji w niej nie brakuje. Każdy podczas tej konkurencji powinien dobrze się bawić, być zrelaksowanym i cieszyć się współzawodnictwem.
Equitation
Equitation jest klasą w której zdolności jeździeckie są oceniane bardziej niż zdolności konia. Jeździec musi mieć dobry dosiad, prawidłowo trzymać ręce, mieć poprawną pozycję nóg, oraz prawidłowo używać wszystkich pomocy. Od jeźdźców Equitation oczekuje się zademonstrowania poprawnej jazdy w harmonii z koniem. Jeźdźcy oceniani są głownie za ich zdolność do manipulowania koniem, kiedy popełni on błąd lub wystąpi niespodziewany problem. Podczas tej konkurencji sędzia ma prawo wydać polecenie jeźdźcowi do wykonania określonego zadania w celu zapoznania się jak jeździec kontroluje swojego konia. Jest to konkurencja w stylu angielskim.

Przedstawione zostały tylko niektóre konkurencje. Aby dowiedzieć się o wszystkich zapraszamy na internetową stronę TWHBEA (linki)

Źródło: Na podstawie biuletynu "The world of versatility" w tłmaczeniu z j. angielskiego A. Czepkiewicz

Copyright C 2015 by Antonina Czepkiewicz   •   All Rights reserved   •   E-Mail: tosia210@poczta.onet.pl